Hakkı Özyürek & Ahmet Özdemir Resim Sergisi

Genç sanatçılarla bir sergi yapmak C+’nın yeni, özgün ve cüretkar yaklaşımlara verdiği öncelik ve önemden kaynaklanıyor. Bu çerçevede NÜ GSF Resim Bölümü’nden bu günlerde mezun olmak üzere olan iki genç ressamla sanat üzerine kısa bir sohbet yaptık.

Sergiyi ziyaret saatleri: Bugün (5 Haz. serginin son günü) 19:00’a kadar açıktır.

Hakkı ÖZYÜREK

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf Resim Bölümü Öğrencisi

7002fc9b-7d88-4706-9c30-7c2e3004548f

İletişim

Tel: 0545 293 25 58

Email: hakkiozyur@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/hakkiozyur

Özgeçmiş

18 Mayıs 1990 Ürgüp doğumlu. Lise öğrenimini Niğde Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde tamamladı. Halen Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf Resim Bölümü öğrencisi.

Sergiler

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ‘Müze Uygulamaları’ dersi kapsamında karma sergi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ‘Seramik, Video, Kısa Film, Özgün Yerleştirme Sanatı’ Sergisi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Uluslararası Suluboya Bienali

Sanat Görüşü

Sanat ile görünmeyeni görünür kılmak pek kolay bir iş olmasa da tek gayem bunu sağlamaktır. Bunu yapabilmenin temelinde de kişinin kendini bilmesi ve irdelemesi gerekir ki bu şekilde topluma da yön verebilsin.”

IMG_1742

Sergi Konsepti

Sergideki çalışmalarımın konsepti ‘sanatçının topluma kendi iç dünyasını anlatması, toplumla kendi arasındaki bağlantıyı kurup irdelemesi, toplumun kendi üzerinde yaratmış olduğu olumlu-olumsuz etkiler vb. gibi amaçlar’ diyebilirim.   Çalışmalarımda ortaya koymaya çalıştığım düşünce ve kavramlar, günümüz dünyasındaki teknolojinin getirmiş olduğu hızlı yaşam süreci, gelir-geçerlilik, çok fazla empoze edilen fotoğrafik imgeler gibi olguları kimi yerde silik, kimi yerde yoğun boya tabakasıyla, bir bedende farklı bakış açılarıyla sağlamaya çalıştığım görülebilir.

Bu güne kadar almış olduğum eğitim sayesinde, toplumun sorunlarını irdeleyebilme yetisine sahip oldum. Bunun sonucu olarak görünmeyeni görmeye, duyulmayanı duymaya başladım. İlerleyen dönemlerimde de bu görüşüm devamlılığını sürdürecektir.

Ben Kapadokya’da doğup büyüdüm; eşsiz doğası karşısında etkilenmemek ne mümkün. Bir çok uygarlığın yaşadığı bu coğrafya, çok sayıda sanatçının da ilgisini çekmiş, kimisini derinden, kimisini de yüzeysel olarak etkilemiş. Benim etkilenişim de yüzeyseldir ki bunun nedeni görüşümün daha genel olmasıdır.

İleride, sanatla yoğrulmuş bir akademisyen olmakla birlikte kendi düşünce ve görüşlerimi düzgün bir biçimde aktarmak istiyorum. Elbet dönem dönem seçtiğim konular değişse de bu isteğim değişmeyecektir.  Büyülü bir olgu olarak sanatın gerekliliğini her dönem kendime amaç edindim ve ileride de bunu yaymayı sağlamak benim için bir yükümlülük oldu.”


Ahmet Özdemir

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf Resim Bölümü Öğrencisi

Portre

İletişim

Tel: 05059793294

E-mail: Ahmet_ozdemir210@hotmail.com

Web Site: Ahmetozdemir1.tr.gg

Facebook: https://www.facebook.com/ozdemir012

Özgeçmiş

11 Temmuz 1994 Adıyaman Gölbaşı doğumlu. Ortaokul ve Lise eğitimini Adıyaman’da tamamladı. 2012 yılında Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde resim eğitimine başladı ve halen 4. Sınıf öğrencisi olarak devam etmektedir.

Sergiler

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ‘Müze Uygulamaları’ dersi kapsamında karma sergi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ‘Seramik, Video, Kısa Film, Özgün Yerleştirme Sanatı’ Sergisi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi 3. Uluslararası Suluboya Bienali 2014

Sanat Görüşü

Sanat topluma yön veren bir araçtır. Bir sanat eseri topluma bir fikri aşılamalı, toplumsal sorunları ve kendisini sorgulamaya yöneltmelidir. Sanat sadece bakmak değil aynı zamanda görmek, duymak ve hissetmektir.”

Äalçüma1

Sergi Konsepti

Çalışmalarımda konu olarak ‘Distopya’ konusunu ele almaktayım. Distopya, kelime anlamı olarak gerçek olmayan kötülüklerle dolu bir dünya hayalidir.

Distopyalar, insanların tarih boyunca karşılaştığı yıkımlar, savaşlar, açlık, sefalet ve hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dünyamız o kadar kötü senaryolara şahit olmuştur ki; insanlar dünyamızın sonunun da insan elinden olacağını düşünmüşlerdir. Distopya bu şekilde var olmuştur ve belki de bu yok oluşun yaşanmaması için bir uyarı niteliğinde halen hayatımızın bir köşesinde varlığını sürdürmektedir. 

Çalışmalarımda genellikle nüfus artışı, doğanın bozulması ve kentleşme konularına yönelik çalışmalar yapmaktayım. Bahsettiğim bu konular beni ruhen rahatsız eden konulardır ve bu konuları ele almamın nedeni, bu kaygılarımı dışa vurmak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmektir.

Yaptığım çalışmalara biçim olarak bakıldığında figürleri ve gökdelenleri bozulmalara uğratmakta ve soyutlamaktayım. Burada dikkat çekmek istediğim konu doğallığa yapılan insan müdahalesi, insan ırkının doğayı, çevre koşullarını ve davranışlarını bozulmalara uğratmasıdır. Çalışmalardaki hareketlilik, göz yorması ve boğuntu hissini bilerek vermekteyim. Burada dikkat çekmek istediğim bir diğer konu nüfus artışıdır. Gelecekte de belki bu denli boğuntuyla, kargaşayla karşı karşıya olabileceğimizi vurgulamaktayım. Gökyüzünde kırmızılıkları ve diğer gerçeğe uygun olmayan renkleri kullanmamın amacı böyle bir dünyanın henüz gerçek olmadığını vurgulamak ve çabalayarak distopya fikrine uzak olabileceğimizi belirtmektir.

Aldığım sanat eğitimi, fikir sahibi olmadığım birçok konu hakkında düşünmemi sağladı, kendimi, duygularımı ve düşüncelerimi ifade etmede iyi bir araç oldu. Doğayı, nesneleri ve renkleri farklı bir bakış açısıyla görmemi sağladı. Kaygı duyduğum bir konuyu, başka insanlara fark ettirebilmemi ve mutlu olduğum şeyleri başka insanlara iletebilmemi sağladı. Bundan sonraki yaşamımda da kimi insanların umursamadan baktıkları olayları, nesneleri ve duyguları görmemi, hissetmemi, duymamı sağlayacağını düşünmekteyim. Sanat, bana farklı bir bakış açısı sunuyor.

Gerek kültürüyle, geçmişiyle gerekse de doğal güzellikleriyle Kapadokya’nın bende olumlu etkisi olmuştur. Birçok kültürden insanın görmeye geldiği bir bölgede okumaktayım. Yaşadığım bölgeden uzakta olmak ve farklı kültürleri görmek insanın ufkunu açıyor. Sanat yaşamımda da birçok konuda bilgi sahibi olmamı, geçmişteki kültürleri tanımamı sağlamış ve bunca edindiğim fikir sanat hayatıma da yön vermiştir.

Gelecekte de ‘Distopya’ konusunda çalışmalar yapmayı, yeni teknikler denemeyi, sadece tuval ve boya ile sınırlı kalmayıp günümüz teknolojisiyle daha başka ne yapılır diyerek farklı malzemeler kullanmayı düşünüyorum.

Etkilendiğim bir performans sanatçısı olan Chris Burden, konusu olan ‘Acı’ duygusunu göstermek yerine bizzat acının kensini yaşamayı öngörmüştür. Ben de Chris Burden’ın bu düşüncesinden yola çıkarak çalışmalarımda bir duygu göstermekle birlikte ses sistemlerinden yararlanarak aynı zamanda insanların duyguları duymalarını sağlamayı  düşünüyorum. Konu ile ilgili ‘Çığlık’ adlı bir çalışma yaptım ve daha başka denemelere de gitmekteyim.”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s