Eylem Sayın Resim Sergisi

Genç sanatçılarla sergi yapmak C+’nın yeni, özgün ve cüretkar yaklaşımlara verdiği öncelik ve önemden kaynaklanıyor. Bu çerçevede NÜ GSF Resim Bölümü’nden bu günlerde mezun olan genç ressam Eylem Sayın’la sanat üzerine kısa bir sohbet yaptık.

C+-afiş-Eylem-Sayın-WEB-rgb.jpg

22 Haziran – 01 Temmuz 2016

Açılış: 22 Haziran Çarşamba 14:00

Sergiyi ziyaret saatleri  Pazar hariç hergün 10:00-17:00.

Pazar günü de açık olunması halinde sosyal medya yoluyla bilgi verilecektir.

13479468_10154145435758700_1931840887_n

Eylem Sayın

İletişim

Tel: 0554 219 39 79

Email: eylemsayinn@gmail.com

Facebook: http://www.facebook.com/eylemsayın

Özgeçmiş

01 Ocak 1988 İstanbul doğumlu. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2012 yılında Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde eğitime başladı. Mayıs 2016’da mezun oldu.

Katıldığı sergiler

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Müze Uygulamaları Dersi” kapsamında Karma Resim Sergisi 2013

Atatürk’ün Hacıbektaş’a Gelişinin 93.yılı Etkinlikleri kapsamında Karma Resim Sergisi 2014

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Uluslararası Suluboya Bianeli 2014

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Uluslararası Mücadele Günü Karma Resim  Sergisi 2015 (Performans)

8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü Karma Resim Sergisi 2016

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Mezuniyet Sergisi 2016

Sanat, eğitim ve Kapadokya ile ilgili görüşü

Sanat topluma ışık tutar. Bu ışık sanatçının elindedir. Sanatçı ürettiği eserleriyle topluma rehber olur. Böylelikle fark edilmeyeni bulmaya, düşünmeye ve hissetmeye teşvik etmelidir.

Sanat eğitimi daha hissiyatlı olduğumuzu ve olguları düşünmeye, yorumlamaya, eleştirmeye,  bunların sonucu olarak üretmeye teşvik ediyor. Bu serüvende üretme arzusu hayatımın bir parçası ve gelecekte de bu şekilde devam edecek…

Kapadokya’nın tarihi ve coğrafyası karşısında büyülenmemek elde değil. Bu coğrafyada geçmişten günümüze kadar yaşamış insanların yaşadığı mekanları gözlemlemek onların bu coğrafyayla nasıl bütünleştiğini görmek, bıraktığı izleri fark etmek gibi deneyimler bana  duygulu olmayı  kazandırmıştır.

Gelecekte akademik çalışmalar yapmak, bu doğrultuda yeni nesli sanatla, sanat felsefesiyle düşünmeye, üretmeye teşvik eden duyarlı insanlar yetiştirmek ümidi ve çabasıyla çalışmalarımı sürdürmek istiyorum.

Sergi Konsepti

_MG_0491.jpg

“Enteriyör 1”, Tual üzerine yağlıboya, 90x130cm, 2016.

 

_MG_0490.jpg

“Enteriyör 2”, Tual üzerine yağlıboya, 89×121,5cm, 2016.

Enteriyör resim; iç mekan resmi olarak bilinir. Avrupa resim sanatında görülmeye başlamıştır. Bazı dönemlerde ve ülkelerde sanatçıların içinde enteriyör resim ilgi alanı olmuştur. Tarihte 17. yüzyılda Hollanda resim sanatında görülmüşken, 19. yüzyılda ise Fransa’da iç mekan resimleri yaygınlık gösterir. İç mekan resmi, her ne kadar iç mimari resim olarak yoğunlaşsa da bu tür resimlerde asıl konunun genellikle insan gruplarının ve davranışlarının olduğu ve iç mekanın buna bir çevre oluşturduğu düşüncesi hakimdir. Enteriyör resimde çevre; kent ve doğa tasviri yerine genel olarak ev ve dükkanların içidir. İç mekan resimleri çağın yansımalarını belirlemede yardımcı olmuştur. Aile hayatının  gündelik  izlerini  psikolojik ve toplumsal anlamda da taşımaktadır.

İç mekan tasvirlerinin ilk kez Rönesans döneminde dini konulu resimlerde yer aldığını daha sonraki zamanda Venedik Okulu’nun gündelik yaşama olan ilgisiyle Tiziano ve Bellini’nin mitolojik öykülerden esinlenerek yaptıkları resimlerde ve pagan temaları işledikleri resimlerde görülür. Rönesans döneminde iç mekan, arka plan olarak kullanılmaktadır.

_MG_0492.jpg

“Enteriyör 3”, Tual üzerine yağlıboya, 70x100cm, 2016.

_MG_0493.jpg

“Enteriyör 4”, Tual üzerine yağlıboya, 100×69,5cm, 2016.

_MG_0494.jpg

“Enteriyör 5”, Tual üzerine yağlıboya, 120x90cm, 2016.

Yaygınlaşması 17.yüzyıl Barok resim sanatıyla birlikte Portre resmi ve Gerçekçilik anlayışı sonucu olmuştur.

İç mekan resminin Realizm’den etkilenmesi ve orta sınıf insanlardan beslenen tasvirleri, orta sınıf insanlarının yükselişiyle 19.yüzyıl Fransız resminde derin izler yaratmıştır. Manet gibi gerçekçi ressamların çalışmalarında bu etkileri görmekteyiz.

19.yüzyıl’da aristokratlar dışında insan sınıflarının gündelik yaşamlarını ve aile yaşamlarını göstermek için; yemek masasının başında, yatak odasında, kilisede, dükkanda iç mekan resimleri çalışılmıştır. Özellikle Fransız ressamlarının eserlerinde yatak odası konuları ve portre çalışmalarında salon içi görünümleriyle devam etmiştir. 19. yüzyıl sonlarına doğru Empresyonist ressamlardan Degas, Monet gibi sanatçılar eserlerinde iç mekanları, atmosferi ve ışığı ustaca betimlemişlerdir.

Van Gogh’un eserlerinde bir bilardo salonundan, bir teras kafeden ve yatak odasından yaptığı resimlerle iç mekanın hissettirdiği ruh hali bir figürdeki hissiyatı aratmamaktadır.

20.yüzyıl’da Matisse, yemek odalarını, salonları, yatak odalarının figürlere ihtiyaç duymadan resmetmiş, iç mekan resimlerinde insan ruhunu anlatacak zenginlikte eserler üretmiştir.

_MG_0495.jpg

“Enteriyör 6”, Tual üzerine yağlıboya, basılı kağıt, not kağıtları, 90x120cm, 2016.

Günümüzde ise artık sanat, bilimle özdeş konuma getirilerek herhangi bir sanat dalının kapsamıyla sınırlı kalmadan bütünlük içinde irdeleniyor. Sanat, kuramsal düzlemde çözümlemeyi, yapısını araştırmayı ve yeniden tanımlamayı amaçlayan mantık, felsefe gibi zihinsel süreçlerle yakından ilişkili hal alıyor. Sonuç olarak günümüzde sanatçılar göstergeleri önemsemeden eserler üretmişlerdir. Bilgi ve teknoloji çağında ilerledikçe de insanların tüketime olan ilgisi artmış, kimliksiz sıradan olan olgular ortaya çıkmıştır. Resimde kimliksiz mekanlar, nesneler yer almıştır. Peki kimliksiz mekanlar, nesneler nasıl kimlikleşir sanatçının elinde? Bunun çabasıyla Dushamp’ın sanatı tuvalden çıkarması ve Celement Greenberg’in boyayı savunması arasındaki gelgitler bu özel çalışmaları doğurmuştur. Hazır nesneleri, iç mekan çözümlemeleriyle sıradan olanı tuval üzerine yansıtarak bir armoni içerisinde sunulması çabasıyla ortaya çıkmıştır.

_MG_0496.jpg

“Enteriyör 7”, Tual üzerine yağlıboya, 50x50cm, 2016.

_MG_0497.jpg

“Enteriyör 8”, Tual üzerine yağlıboya, 50,5x50cm, 2016.