“Totemler Kapadokya’da”

Seramik ve Fotoğraf Sergisi

Exhibition 05.06.-05.07.2013 Göreme Open Air Museum Nevşehir

Kim Yong Moon – Ceramics / Ahmet Özyurt – Photographs

KKM-sergi-poster     KKM_ResimSergisiPoster-2013-3
İstanbul ve Ankara sergi posterleri.
TOTEMLER-poster--GÖREME-80x180-20130527-WEB    TOTEMLER-poster-GÖREME-web
Göreme sergi posterleri.
Koreli Seramik sanatçısı Kim Yong Moon’un seramiklerinden ve fotoğraf sanatçısı Ahmet Özyurt’un fotoğraflarından oluşan sergi Göreme Açık Hava Müzesi’nde izleyicilerle buluşuyor.
Kim Yong Moon, seramik üzerine olan hayallerinin peşine düşerken, yaşamını neredeyse seramik üretmeye ve bu seramiklerini pişireceği fırınları inşa etmeye adamış bir sanatçı. Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümü’nde çalışmakta olup, son üç yıla birçok sergi, Macsabal Fırını ve 3 ülkede organizasyonunu yaptığı Macsabal festivallerini sığdırdı. Tüm bu çalışmalarına ilave olarak bu kez karşımıza totemleriyle çıkıyor. Kore’de uzun yıllar önce çalışmış olduğu totemleri, yeni yorumlar katarak Türk izleyicilerle tekrar buluşturuyor. Kim Yong Moon’un Ahmet Özyurt ile tanışması üzerine fotoğraf çekimi için Ankara’dan Kapadokya’ya taşınan totemler, Özyurt’un fotoğraf yorumlarıyla artık Kapadokyalı olmuşlar. Farklı bir coğrafya ve kültüre ait bu totemler, bambaşka bir coğrafyada adeta evlerine kavuşmuş gibiler. Fotoğraflarda Kapadokya’nın doğal dokusu ve totemler uyum içinde görülüyor. Kapadokya’nın doğasının yanında bölgenin binlerce yıllık seramik geleneği de sanatçıları etkilemiştir. Bu totemler; elle şekillendirilmiş, yüksek boyutlu seramiklerdir ve Kim Yong Moon’un Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’ne kazandırdığı kendi fırınında, 1300ºC’de pişirilmişlerdir. Ahmet Özyurt ve Kim Yong Moon’un ortak sergisi 5 Temmuz 2013 tarihine kadar gezilebilir.
Kaynak: KKM Sergi Kataloğundan özetle.
Not: Müzenin açık hava müzesi olmasından kaynaklanan sergileme koşulları nedeniyle fotoğrafların sergilenmesine açılıştan sonra C+ Sanat Galerisi’nde (Avanos) devam edilebilir.**Depending on the conditions of open-air museum displaying photographs will be exhibited days after opening in the C + Art Gallery in Avanos.Info/Detaylı bilgi için: pdf Sergi Katalog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s