“Lodosun Getirdiği” sergisi 20 Haziran’da C+’da açılıyor…

Sergide Ahmet Özyurt ve Ferit Domaniç’in fotoğraflarının yanı sıra lodosun Asos sahiline getirdiği nesneler yer alıyor.

Fotoğraflar iki grupta toplanmış, ilk grup Asos sahilinde ikinci grup ise Kapadokyanın bir kasabasında çekilmiş… Sergi 30 Hazirana kadar her gün saat 11:00-18:00 arası açık olacak. Sanatçıların sergi hakkındaki kısa açıklamaları şöyle:

Ahmet Özyurt:

Sanat gerçeği göstermek için bazen güzellik ve mutlulukta bazen de acı ve çirkinlikte sanatçıya yol açar. Belki de bu yüzden hüznümüzü de sevincimizi de gözyaşlarımızla açığa vururuz. Sanatçı da gerçeği anlatabilmek için bazen binlerce karmaşık yoldan en dolambaçlısını seçer, karanlık tünellerden geçer… Bazen de törensel bir yürüyüşte gül yaprakları yağmuru altında yürürken ya da sahne ışıklarının göz kamaştıran pırıltılarında gerçeği söylemek için fırsat kollar…

Sanatın kaçınılmazlığını sağlayan işte bu ayrıcalığıdır; kötü niyet ve işlenmiş suçlar nedeniyle gerçeği örtme çabalarını boşa çıkartma imkanlarıyla sanatçıya yol gösterir. Garip olansa bu etkinliğin ardından alkışlanmasıdır, oysa sanatçı göstermeye çalıştığı gerçeğin içindeki olumlu ve olumsuz özelliklerin paylaşılmasını ve gereğini talep etmektedir, takdir pek de umrunda değildir.

Bu sergi ile denizin karanlık mavisine gömülen acı ve çaresizlik ile göğün aydınlık mavisinde uçuşan neşe ve umudu karşılaştırmak istedik… Fotoğrafın ve sanatın ifadede yetersiz kaldığı gerçek bir öykünün cümlelerini dile getirmeyi gerçek nesnelerine terkettik…

 

Ferit Domaniç:

Çıktığınız her yolculuk, gittiğiniz yer neresi olursa olsun, sonunda kendinizedir. Bu sergideki yolumuzun hikayesi her ne kadar Suriyeli mülteciler üzerine de olsa, orada kendimizi gördük.

Yoldaşım ve ben de bir bakıma önceki dönemlerin Suriyelileri’ydik. Ben 155 yıllık serüvenimizde ne Türkiye’ye, ne de ana yurdum Kafkasya’ya ait olabildim. Her zaman Araf ‘ta kalacaktık. Buraya ait olduğumu ispat için en radikal tavırlar sergileyecek, ama hiç bir zaman da kabul görmeyecektim. ‘Taş yerinde ağırdır’ sözü hayatın her yerinde geçerli maalesef. Tarih boyunca emperyal amaçlar her yere acı, gözyaşı ve yıkım götürdü, bu süreç bugün de sürüyor.

Sergideki her objede kendimden bir parça buldum. Coğrafyanın kaderimiz olduğunun sonuçlarını yaşıyoruz. Bir çok etkenle birlikte kısacık insan ömrüne bu kadar zulüm fazla…

C+-Lodos-afiş-web-tr

Sanatçıların özgeçmişleri:

Ahmet Özyurt

Ahmet Özyurt_bw1961 yılında Bursa’da doğdum. 1983 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldum.

Fotoğraf Sanatı dergisinde tasarımcı, Atlas dergisinde fotoğrafçı olarak çalıştım. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde fotoğraf tasarımı ve belgesel fotoğraf dersleri verdim. 1980 yılından 2006 yılına kadar çeşitli şirketlerde grafiker, tasarımcı, fotoğrafçı olarak çalıştım. Magma dergisi fotoğraf ekibindeyim.

Türkiye, Japonya ve Kore’de kişisel fotoğraf sergileri açtım. Ticari olmayan fotoğrafçılık alanındaki kişisel çalışmalarımı on beş yıldır yaşadığım Kapadokya’da sürdürüyorum.

Ferit Domaniç

ferit foto DSC_0206dd1962 yılında Kayseri, Uzunyayla’da doğdum. İlk ve Orta öğrenimimi Kayseri’de, lisans eğitimimi Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde bitirdim.

2015 yılına kadar tarih öğretmenliği yaptım. Uzun zamandır halk dansları, müzik ve fotoğrafla ilgileniyorum. Son 10 yıldır güzelliklerini hatırlatmak için Ata yurdum Kafkasya’yı fotoğraflıyorum. Türkiye’nin bir çok ilinde kişisel fotoğraf sergileri açtım.

Evli ve iki çocuk babasıyım.

The exhibition includes photographs of Ahmet Özyurt and Ferit Domanic, as well as objects brought by the lodos to the coast of Asos.

The artists’ brief explanations about the exhibition are as follows:

Ahmet Özyurt:

Art to show the truth sometimes leads to the artist in beauty and happiness, sometimes in pain and ugliness. Maybe that’s why we reveal our sorrow and our joy with our tears. In order to tell the truth, the artist sometimes chooses the most devious compositions, in thousands of complicated ways, through dark tunnels… Sometimes it is an opportunity to tell the truth, as the artist walks under a shower of rose petals on a ceremonial walk or the dazzling gleam of the spotlights.

It is this privilege that ensures the inevitability of art; it guides the artist with the possibility of frustrating the effort to cover up the truth because of malicious intent and crimes committed. Strangely enough, he was applauded after this activity. Whereas the artist demands the sharing and necessity of the positive and negative features in the fact that he is trying to show, and he does not care much.

With this exhibition, we wanted to compare the pain and despair buried in the dark blue of the sea and the joy and hope flying in the bright blue of the sky … We left it to express the sentences of a true story where photography and art were insufficient in expression…

 

Ferit Domaniç:

Wherever you go, at the end of each journey you go to yourself. Albeit the story of our way in this exhibition on Syrian refugees, we saw ourselves there.

My comrade and I were, in a sense, Syrian refugees of previous periods. I can belong in 155 year adventure to neither Turkey nor the our homeland Caucasus. We ‘d always stay in purgatory. I would take the most radical attitudes to prove that I belong here, but I would never be accepted.

‘Stone is heavy in place’ is unfortunately valid in all parts of life. Throughout history, imperial aims have led to pain, tears and destruction everywhere, and this process continues today. I found a piece of myself on every object in the exhibition. We are experiencing the consequences that geography is our destiny. With so many factors, so much cruelty to the short human life…

C+-Lodos-afiş-web-ingArtists’ biographies:

Ahmet Özyurt

Ahmet Özyurt_bwI was born in 1961 in Bursa. I graduated from Istanbul Marmara University, Faculty of Fine Arts in 1983.

I worked as a photographer in the magazine Atlas. I taught photography and documentary photography lessons at Istanbul Yıldız Technical University Faculty of Art and Design. From 1980 to 2006, I worked as a graphic designer and photographer in various companies. I’m currently in the Magma magazine photo crew.

I have opened personal photo exhibitions in Turkey, Japan, and Korea. I continue my personal work in non-commercial photography in Cappadocia where I have lived for fifteen years.

Ferit Domaniç

ferit foto DSC_0206ddI was born in 1962 in Uzunyayla, Kayseri. I completed my primary and secondary education in Kayseri and my undergraduate education in Fırat University, Faculty of Arts and Sciences, Department of History.

I worked as a history teacher until 2015. I have been interested in folk dance, music and photography for a long time. I have been photographing the Caucasus, the homeland of our ancestors, to remind the beauties of the past 10 years. I opened personal photo exhibitions in many provinces of Turkey.

I am married and have two children.

Sergiyle ilgili Ahmet Özyurt’un yazısını okumak için / To read Ahmet Özyurt’s article about the exhibition (in Turkish):

Lodosun Getirdiği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s