“DOKUMACA EFSANELER 2015 – KAPADOKYA’DA”

Açılış: 12 Eylül 2015 Saat: 18:00 Hacı Nuri Bey Konağı Avanos

Dokumaca Afiş AÖ3108

ANADOLU DOKUMACILARI (Basın Duyurusu)

“Dokumaca”, Anadolu’da tarihsel dokumacılığın yaşadığı kentlerde, değişik sergileme alanlarına taşınarak sürdürülen, kentler arası bir sanatsal etkinlik zinciri olarak düşünülmüştür.

Amaç; Anadolu dokuma kültürünü gündeme taşımak ve bu amacı gerçekleştirmek için; -arkeolojik, tarihsel, sektörel bağları olan tekstil kültürünün, temsilcisi ve öncüleri olarak- “tekstil tasarımcılarının”, günümüz sanat ortamına ortak bir çaba ile seslenişini sağlamaktır.

Gelişmiş bir sanatsal yaratıcılık düzleminin ve farklı açılardan, yaratıcılık ortamına yön verecek özgün sanatçı kimliklerin belirginleşmesi, böylece tekstilde, sektörel zincirin halkalarının tamamlanması hedeflenmektedir.

Grup kendini “Anadolu Dokumacıları” olarak; dokumacı atalarının devamı olarak görmektedir. Esin kaynağımız; Anadolu’da her adımda her an karşımıza çıkan yaşama dair izler, -yazılı sözlü öyküler, bilimsel araştırmalara konu olmuş heykeller, kabartmalar- görsel anlatımlara kaynak olmuş yaşanmış öykülerdir.

4 yıllık paylaşımcı bir çabanın ürünü olarak “Dokumaca Efsaneler”; İstanbul, Bursa ve Denizli’den sonra şimdi Kapadokya’da izleyiciye sunuluyor.

Bugün arkeoloji biliminden öğrendiğimize göre, 12 bin yıllık insan yerleşiminin varlığının araştırıldığı; tüm uygarlıkların birleşerek karma, ortak, sentez bir kültür yumağı oluşturduğu, efsaneler diyarı Anadolu’da; “DOKUMACA” söyleyecek çok sözümüz var.

Bu nedenle köklü dokuma kültürümüzün günümüze dek uzanan teknikleri ve malzeme zenginliği ile Anadolu Efsanelerini 3.bin yılın başlarında sanatsal bir dil ile dokumaca ortaya koyuyor, sektöre “efsanenizi seçin, dokumaca marka heykelinizi oluşturun” diyoruz. Görsel mesajımızı, çok boyutlu dokumalar aracılığı ile sunduğumuz Hacı Nuri Bey Konağı’nda (Avanos ) sunmaktan çok mutluyuz.

Çünkü; sektörün temsilcileri, sanat, tarih ve Anadolu kültürlerinin değerli araştırmacıları, tekstil sanatçıları ve Kapadokya’nın uluslar arası ziyaretçilerini çeken Anadolu’nun Güzel Atlar Ülkesi, Dokumaca Anadolu Efsaneleri’nin sunulacağı gerçek bir efsane mekan olarak DOKUMACA’yı kucaklıyor.

Bu nedenle; İstanbul Halı İhracatçıları birliği (İHİB) ana sponsorluğunda; Avanos Kaymakamlığı’nın sergi yeri ve diğer katkıları; fotoğraf sanatçısı Ahmet Özyurt’un iletişim ve düzenleyici desteği için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ana sponsorumuz ve diğer destekçilerimizin değerli katkıları ve tüm destekçilerimizin Anadolu Efsaneleri’ne duyarlı yaklaşımları ile Dokumaca 5 etkinliğinin gerçekleşmesi sağlanabildi.

Tarih, kültür ve teknikle birleşen çok boyutlu “Dokumaca” yaratılmış estetik nesneler, doğanın kendi yaratıcılığının ürünü Kapadokya’da , doğanın yarattığı doğal oluşumlarla birlikte; Hacı Nuri Bey Konağı’nda 21. yüzyılın yeni bir efsanesini oluşturuyor ve izleyici ile buluşuyor.

Destekleyen, izleyen ,eleştiren, tüm katkı verenlere teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Eylül 2015/Avanos

Anadolu Dokumacıları

ENGLISH

ANATOLIAN WEAVERS (Press Release)

“DOKUMACA 2015 – IN CAPPADOCIA”

Opening: September 12, 2015 Time: 18:00 Hacı Nuri Bey Konagi – Avanos

“Dokumaca”,  is thought to be an interurban chain of artistic events in Anatolia where historical weaving lives through and which is pursued by being carried to divergent exhibition spaces. 

The aim is to bring Anatolian weaving culture up to agenda and in order to realise this, it is to provide for a communal call of “textile designers” to our contemporary art platforms, as being ambassadors and pioneers of – textile culture with its archaeological, historical and sectoral linkages-.

It is targeted that unique artists identities are crystallized so that they steer through the realm of creativity with divergent perspectives of an advanced artistic creativity platform; so that the sectoral rings of the chain are completed.

As being “Anatolian Weavers”, these group members identify  themselves as the continuation of their weaver ancestors. Our inspiration sources are traces about life that confront us in every step of Anatolia, – written and oral stories, sculptures and reliefs that are subjects of scientific research  – true life stories that create resources for visual narratives. 

“DOKUMACA ”, the result of a 4 years of participative effort, is presently meeting with the audience in Cappadocia after İstanbul, Bursa, and Denizli.

In respect to what we learn from archaeology today, we have a lot to say in “dokumaca” in the land of legends, Anatolia, where the existence of 12.000 years old human inhabitance is investigated; where all civilizations compose of an integrated,  common, synthesised ball of culture by coming together.

On that account, with the techniques of long-established weaving culture reaching today and with the abundance of materials, we reveal Anatolian stories-legends with an artistic dialect in weavish in the third millennium; while we say “choose your story-legend, create your weavish brand sculpture” to the  sector. We are more than happy to present our visual message through multi dimensional textiles in Hacı Nuri Bey Konağı (Avanos).

This is because; representatives of the sector, art, history, dear distinguished researchers of Anatolian cultures, textile artists and the land of beautiful horses that attract international guests of Cappadocia; all embrace DOKUMACA as a real legend-space where Dokumaca Anatolian stories-legends are put on public display. 

Accordingly we would like to express our sincere thanks and appreciation to İstanbul Carpet Exporters Association (İHİB) for the main sponsorship; to Avanos Governorate for the exhibition space and other contributions; to photography artist Ahmet Özyurt for his communication and organizational support.

Weave-ish 5 is made possible by our main sponsor, by special contributions of our other promoters and by mindful contributions of all our supporters to Anatolian stories-legends. 

Multi-dimensional aesthetic objects merged within history,culture and technique,  created in “Dokumaca ” , are composing a new legend of 21st century and are meeting with their viewers in Cappadocia which is the offspring of the nature itself, with the natural textures that nature created; in Hacı Nuri Bey Konağı.

We thank all who support, follow-up, spectate, comment and contribute. 

With our best regards,

Eylül 2015/Avanos

Anatolian Weavers

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: