“Totemler Kapadokya’da” Seramik ve Fotoğraf Sergisi Hakkında

Pek çok sanatsal etkinliğe hem kaynak olmak için hem de bu etkinliklerin en uygun sunumlarına mekan olmak için Kapadokya harikulade bir bölgedir.

Özellikle fotoğraf ve seramik sanatı tüm sanatlar arasında Kapadokya için özel bir ayrıcalığa sahiptir. Bu ayrıcalığı sağlayan Kapadokya’nın tabiatı ve kültürüdür.

Bilindiği gibi seramik; toprağın ateş, su ve hava ile buluşmasıyla oluşur. Bu buluşmayı sağlayan da insanın yaratıcı emeğidir. Bu sürecin doğal halini Kapadokya’da volkanlarıyla tabiat oluşturmuştur.

Kapadokya’nın tarihsel süreci ise kuşaktan kuşağa aktarılan kültürel birikimleri Kapadokya’nın her yerine işlemiş, sanatçılara ilham verecek güzelliklere dönüştürmüştür. Fotoğraf bu süreci yansıtmak ve belgelemek için en uygun sanattır.

Avanos’un binlerce yıllık çömlekçilik geleneğinin oluşması ve dünyanın en ünlü fotoğrafçılarının Kapadokya’yı fotoğraflamış olması bu nedenlere bağlıdır.

Sergimiz bu iki sanatı bir araya getirmektedir. Sergi daha önce Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ve İstanbul’da Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldığında izleyicilerin seramiklerle Kapadokya arasındaki ilgiyi kurmalarına fotoğraflar yardımcı olmuşlardı. Burada ise seramik sanatı ile o ilginin kurulmasını Göreme Açık Hava Müzesi’nin ve Kapadokya’nın doğal ortamı sizlere bırakıyor.

Kendimize ait değerlerimizi yeterince tanıdığımızda farklı kültürler arasındaki bağları da daha kolay farkederiz ve evrensel değerlere o derecede yakınlaşırız.

Kapadokya evrensel kültüre ve doğanın güzelliklerine ait pek çok zenginliğe sahip bir bölgedir. Ulusal kültürümüzün bu zenginliğe katkısı, yaşadığımız topraklara ait değerleri korumamızla ve yaşatmamızla ölçülebilir.

Kapadokya bu konuda dünyaya örnek olabilecek tarihsel bir sürece sahiptir. Bu sürecin devamını sağlamak kültürel ve sanatsal etkinliklere de bağlıdır.

Bu nedenle sergimizin burada açılmasını sağlayarak Kore ve Türkiye’nin sanat aracılığı ile kültürel yakınlaşmasına olanak veren iki ülkenin yetkililerine teşekkür ederiz.

Ahmet Özyurt

“Totemler Kapadokya’da” Seramik ve Fotoğraf Sergisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: